A high-quality, purified black oat, distinguished by its excellent digestibility and purity. Black oats are often preferred in horse feeding, as they are said to keep horses ready to perform, yet focused. It provides readily available energy for peak athletic performance.
- High digestibility Black oats have a slightly higher fat content than yellow oats and provide excellent energy.
- Dust-free Multi-cleaned quality protects your horse's lungs.
- Individual strength Ideal for boosting energy levels for tournaments or intense training.
- Tasty Eaten with great pleasure due to the high quality of almost all the horses.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| 100% Black Oats (cleaned). |
| Analytical components | Quantity (approx.) |
|---|---|
| Crude protein | 11,5 % |
| Crude fat | 5,5 % |
| Crude fibre | 10,0 % |
| Strength | 38,0 % |
| Energy (DE) | 12.2 MJ/kg |
Feeding recommendation
| Area of application | Amount daily |
|---|---|
| Supplement to complete feed | 0.5 kg – 2.0 kg (depending on workload) |
| Maximum amount | No more than 1.0 kg per single meal |
Important: As oats are a single feedstuff, adequate mineralisation (e.g. with Pavo Vital) must be ensured when feeding higher quantities. One measuring cup holds approx. 0.5 kg of oats.
Pavo Black Oats | Purified Premium-Quality Black Oats
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses • Spirited performance • Addition to compound feed • Single feed The traditional energy source for the highest demands. Is a high-quality cleaned black oat, which is characterised by its […]
incl. 3% VAT
Base price 0,98 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo Black Oats | Purified Premium-Quality Black Oats
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses • Spirited performance • Addition to compound feed • Single feed The traditional energy source for the highest demands. Is a high-quality cleaned black oat, which is characterised by its […]
incl. 3% VAT
Base price 0,98 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
A high-quality, purified black oat, distinguished by its excellent digestibility and purity. Black oats are often preferred in horse feeding, as they are said to keep horses ready to perform, yet focused. It provides readily available energy for peak athletic performance.
- High digestibility Black oats have a slightly higher fat content than yellow oats and provide excellent energy.
- Dust-free Multi-cleaned quality protects your horse's lungs.
- Individual strength Ideal for boosting energy levels for tournaments or intense training.
- Tasty Eaten with great pleasure due to the high quality of almost all the horses.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| 100% Black Oats (cleaned). |
| Analytical components | Quantity (approx.) |
|---|---|
| Crude protein | 11,5 % |
| Crude fat | 5,5 % |
| Crude fibre | 10,0 % |
| Strength | 38,0 % |
| Energy (DE) | 12.2 MJ/kg |
Feeding recommendation
| Area of application | Amount daily |
|---|---|
| Supplement to complete feed | 0.5 kg – 2.0 kg (depending on workload) |
| Maximum amount | No more than 1.0 kg per single meal |
Important: As oats are a single feedstuff, adequate mineralisation (e.g. with Pavo Vital) must be ensured when feeding higher quantities. One measuring cup holds approx. 0.5 kg of oats.
Related products
16,16 €
incl. 3% VAT
6,82 €
incl. 3% VAT
27,43 €
incl. 3% VAT
35,23 €
incl. 3% VAT
from 41,20 €
incl. VAT





















