Is a high-quality pelleted feed (5 mm), specifically tailored to the needs of young foals. The foundation for a healthy skeleton is laid in the first months of life. PodoStart contains the exclusive Podo® Complex, which offers a balanced ratio of calcium, phosphorus, magnesium, and organically bound copper, zinc, and manganese.
- The Podo® Concept Supports healthy bone growth and prevents joint chips.
- Small 5mm pellets: Perfectly suited for absorption by the young foal.
- High-quality protein Provides all essential amino acids for even growth.
- Early habituation Eases the transition from milk to weaning without growth setbacks.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley, wheat feed, soybean meal (steam-heated), lucerne, maize, cane molasses, soya oil, calcium carbonate, sodium chloride, magnesium oxide, monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 16.0 % |
| Crude fat | 5.0 % |
| Crude fibre | 8.5 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 1.1 % / 0.7 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Age of the foal | Amount daily |
|---|---|
| 1st - 2nd month | approx. 150 g (slow adaptation) |
| 3rd – 6th Month | approx. 350g – 400g |
| Weaning (approx. 6th month) | Approx. 500 g |
Tip: From the 8th month onwards, we recommend a gradual transition to Pavo PodoGrow. One Pavo measuring jug holds approx. 1.0 kg of PodoStart.
Pavo PodoStart | The perfect start for healthy growth
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Foals (from 3rd week to 8th month) • Weanlings • Optimal bone development • Breeding. The bridge between mother's milk and solid feed. It is a high-quality rearing feed. […]
incl. 3% VAT
Base price 1,37 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo PodoStart | The perfect start for healthy growth
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Foals (from 3rd week to 8th month) • Weanlings • Optimal bone development • Breeding. The bridge between mother's milk and solid feed. It is a high-quality rearing feed. […]
incl. 3% VAT
Base price 1,37 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Is a high-quality pelleted feed (5 mm), specifically tailored to the needs of young foals. The foundation for a healthy skeleton is laid in the first months of life. PodoStart contains the exclusive Podo® Complex, which offers a balanced ratio of calcium, phosphorus, magnesium, and organically bound copper, zinc, and manganese.
- The Podo® Concept Supports healthy bone growth and prevents joint chips.
- Small 5mm pellets: Perfectly suited for absorption by the young foal.
- High-quality protein Provides all essential amino acids for even growth.
- Early habituation Eases the transition from milk to weaning without growth setbacks.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley, wheat feed, soybean meal (steam-heated), lucerne, maize, cane molasses, soya oil, calcium carbonate, sodium chloride, magnesium oxide, monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 16.0 % |
| Crude fat | 5.0 % |
| Crude fibre | 8.5 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 1.1 % / 0.7 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Age of the foal | Amount daily |
|---|---|
| 1st - 2nd month | approx. 150 g (slow adaptation) |
| 3rd – 6th Month | approx. 350g – 400g |
| Weaning (approx. 6th month) | Approx. 500 g |
Tip: From the 8th month onwards, we recommend a gradual transition to Pavo PodoGrow. One Pavo measuring jug holds approx. 1.0 kg of PodoStart.
Related products
21,32 €
incl. 3% VAT
19,41 €
incl. 3% VAT
26,17 €
incl. 3% VAT
23,24 €
incl. 3% VAT
22,60 €
incl. 3% VAT





















