Peacock Wrestling was specifically developed for horses that are naturally very good doers but still require a complete supply of vitamins and minerals. Icelandic horses and other hardy breeds particularly benefit from the high concentration of trace elements such as copper, zinc, and selenium, which are essential for a healthy coat, strong hooves, and a stable immune system.
- Highly concentrated Small feed quantities cover the complete vitamin and mineral requirements.
- Skin & Coat Specialist Extra zinc and copper to support skin and long coats (ideal for prone to eczema).
- Moderate energy Prevents unwanted weight gain in easy-to-fatten breeds.
- Very tasty Is also brilliantly accepted by the horse even in small portions.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Spelt husks / Alfalfa / Maize / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 11.0 % |
| Crude fat | 4.0 % |
| Crude fibre | 13.0 % |
| Crude ash | 11.0 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Conservation / No work | approx. 150 g |
| Light to medium work | approx. 250g |
Example: An Icelandic horse (approx. 400 kg) receives approx. 1.0 kg of Pavo Liga per day during light work.
Pavo League | The Powerhouse for Icelandic Horses & Robust Breeds
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Icelandic horses & hardy horses • Light to moderate work • Highly concentrated nutrients • Low energy Maximum nutrient supply with moderate energy. Pavo Liga was specially developed for horses […]
incl. 3% VAT
Base price 1,19 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo League | The Powerhouse for Icelandic Horses & Robust Breeds
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Icelandic horses & hardy horses • Light to moderate work • Highly concentrated nutrients • Low energy Maximum nutrient supply with moderate energy. Pavo Liga was specially developed for horses […]
incl. 3% VAT
Base price 1,19 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Peacock Wrestling was specifically developed for horses that are naturally very good doers but still require a complete supply of vitamins and minerals. Icelandic horses and other hardy breeds particularly benefit from the high concentration of trace elements such as copper, zinc, and selenium, which are essential for a healthy coat, strong hooves, and a stable immune system.
- Highly concentrated Small feed quantities cover the complete vitamin and mineral requirements.
- Skin & Coat Specialist Extra zinc and copper to support skin and long coats (ideal for prone to eczema).
- Moderate energy Prevents unwanted weight gain in easy-to-fatten breeds.
- Very tasty Is also brilliantly accepted by the horse even in small portions.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Spelt husks / Alfalfa / Maize / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 11.0 % |
| Crude fat | 4.0 % |
| Crude fibre | 13.0 % |
| Crude ash | 11.0 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Conservation / No work | approx. 150 g |
| Light to medium work | approx. 250g |
Example: An Icelandic horse (approx. 400 kg) receives approx. 1.0 kg of Pavo Liga per day during light work.
Related products
25,75 €
incl. 3% VAT
24,27 €
incl. 3% VAT
19,41 €
incl. 3% VAT
22,60 €
incl. 3% VAT
6,82 €
incl. 3% VAT






















