Are High-quality forage pellets made from over 60 different grasses and herbs from the Alpine foothills. They offer consistent feed quality and are the ideal solution for horses that cannot eat conventional hay due to respiratory problems (dust allergy) or dental problems.
- Dust-free & Hygienic: Ideal for allergy sufferers and horses with sensitive airways.
- Biodiversity Contains the best of over 60 different grasses and herbs.
- Tooth-friendly Can be fed soaked as hay porridge – perfect for seniors.
- Consistent Quality A reliable source of nutrients, regardless of hay yield fluctuations.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Meadow and herb growth (gently dried and pelleted). Contains over 60 different grasses and herbs. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 8.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 7.0 MJ/kg |
| Crude protein | 10.0 % |
| Crude fat | 2.0 % |
| Crude fibre | 26.0 % |
| Crude ash | 9.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Strength | 1.5 % |
Feeding recommendation (per day)
| Application | Maximum amount |
|---|---|
| As a supplement to hay | approx. 0.5 kg – 1.0 kg per 100 kg body weight |
| As a complete salary replacement | approx. 1.2 kg – 1.5 kg per 100 kg body weight |
Note: For greedy eaters, older horses, or horses with a risk of choke, we strongly recommend soaking (ratio of 1:2 with water). One measuring cup holds approx. 0.6 kg.
Pavo FibreNuggets Hard | The high-quality hay substitute in pellet form
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Hay replacement for dust allergies • Dental problems • Enhancing roughage rations • Soaked feed The clean and nutritious alternative to hay. Are high-quality roughage pellets made from over 60 different […]
incl. 3% VAT
Base price 1,19 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo FibreNuggets Hard | The high-quality hay substitute in pellet form
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Hay replacement for dust allergies • Dental problems • Enhancing roughage rations • Soaked feed The clean and nutritious alternative to hay. Are high-quality roughage pellets made from over 60 different […]
incl. 3% VAT
Base price 1,19 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Are High-quality forage pellets made from over 60 different grasses and herbs from the Alpine foothills. They offer consistent feed quality and are the ideal solution for horses that cannot eat conventional hay due to respiratory problems (dust allergy) or dental problems.
- Dust-free & Hygienic: Ideal for allergy sufferers and horses with sensitive airways.
- Biodiversity Contains the best of over 60 different grasses and herbs.
- Tooth-friendly Can be fed soaked as hay porridge – perfect for seniors.
- Consistent Quality A reliable source of nutrients, regardless of hay yield fluctuations.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Meadow and herb growth (gently dried and pelleted). Contains over 60 different grasses and herbs. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 8.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 7.0 MJ/kg |
| Crude protein | 10.0 % |
| Crude fat | 2.0 % |
| Crude fibre | 26.0 % |
| Crude ash | 9.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Strength | 1.5 % |
Feeding recommendation (per day)
| Application | Maximum amount |
|---|---|
| As a supplement to hay | approx. 0.5 kg – 1.0 kg per 100 kg body weight |
| As a complete salary replacement | approx. 1.2 kg – 1.5 kg per 100 kg body weight |
Note: For greedy eaters, older horses, or horses with a risk of choke, we strongly recommend soaking (ratio of 1:2 with water). One measuring cup holds approx. 0.6 kg.
Related products
17,12 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT
24,12 €
incl. 3% VAT
21,96 €
incl. 3% VAT
25,75 €
incl. 3% VAT





















