Bis made from purified white oats of premium quality. Compared to yellow oats, white oats are characterised by a higher hectolitre weight and very good digestibility. Oats are the classic choice in equestrian sports when it comes to providing horses with readily available energy for intensive training or competitions.
- Quick energy Provides immediately available strength for explosive power and speed.
- Highest purity Dust-free and multi-cleaned – easy on the lungs and digestion.
- Best quality: A high litre weight guarantees high nutritional value per portion.
- Individual ration Enables precise control of energy levels depending on the training phase.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| 100% White oats (cleaned). |
| Analytical components | Quantity (approx.) |
|---|---|
| Crude protein | 11,0 % |
| Crude fat | 5,0 % |
| Crude fibre | 10,0 % |
| Strength | 40,0 % |
| Energy (DE) | 12.0 MJ/kg |
Feeding recommendation
| Area of application | Amount daily |
|---|---|
| Supplement to complete feed | 0.5 kg – 2.0 kg (depending on workload) |
| Maximum amount | No more than 1.0 kg per single meal |
Important: As oats are a single feedstuff, adequate mineralisation (e.g. with Pavo Vital) must be ensured when feeding higher quantities. One measuring cup holds approx. 0.5 kg of oats.
Pavo White Oats | High-quality white oats, top quality
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses • Additive to concentrated feed • Explosive energy • Single feed The pure energy source for peak performance. Made from purified white oats of first-class quality. In comparison […]
incl. 3% VAT
Base price 0,99 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo White Oats | High-quality white oats, top quality
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses • Additive to concentrated feed • Explosive energy • Single feed The pure energy source for peak performance. Made from purified white oats of first-class quality. In comparison […]
incl. 3% VAT
Base price 0,99 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Bis made from purified white oats of premium quality. Compared to yellow oats, white oats are characterised by a higher hectolitre weight and very good digestibility. Oats are the classic choice in equestrian sports when it comes to providing horses with readily available energy for intensive training or competitions.
- Quick energy Provides immediately available strength for explosive power and speed.
- Highest purity Dust-free and multi-cleaned – easy on the lungs and digestion.
- Best quality: A high litre weight guarantees high nutritional value per portion.
- Individual ration Enables precise control of energy levels depending on the training phase.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| 100% White oats (cleaned). |
| Analytical components | Quantity (approx.) |
|---|---|
| Crude protein | 11,0 % |
| Crude fat | 5,0 % |
| Crude fibre | 10,0 % |
| Strength | 40,0 % |
| Energy (DE) | 12.0 MJ/kg |
Feeding recommendation
| Area of application | Amount daily |
|---|---|
| Supplement to complete feed | 0.5 kg – 2.0 kg (depending on workload) |
| Maximum amount | No more than 1.0 kg per single meal |
Important: As oats are a single feedstuff, adequate mineralisation (e.g. with Pavo Vital) must be ensured when feeding higher quantities. One measuring cup holds approx. 0.5 kg of oats.
Related products
36,36 €
incl. 3% VAT
18,26 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT
23,24 €
incl. 3% VAT
6,82 €
incl. 3% VAT






















