This is the ideal basic feed for horses in regular training for competitive sport. Whether for dressage, show jumping, or eventing – these pellets provide the necessary energy from high-quality cereal sources, without making the horse „over-excited“.
- Versatile Energy Balanced ratio of strength and fibres for consistent endurance.
- Highly receptive The best digestibility ensures maximum energy utilisation.
- Muscle & Nerve Support With extra magnesium and vitamin E for relaxed muscles and calm focus.
- Compact vitality Fully mineralised and vitaminised for peak daily performance.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Maize / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 12.2 MJ/kg |
| Energy (ME) | 10.4 MJ/kg |
| Crude protein | 12.5 % |
| Crude fat | 4.5 % |
| Crude fibre | 9.5 % |
| Crude ash | 8.0 % |
| Strength | 33.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Intermediate work | approx. 450 g |
| Hard work | approx. 600 g |
Example: A 600 kg horse in medium work receives approx. 2.7 kg of Pavo AllSports per day.
Pavo AllSports | The All-Rounder Power for Sports Horses
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses of all disciplines • Moderate work • Muscle support • Maximum digestibility Consistent performance and powerful radiance for sport horses. It is the ideal basic feed for horses in […]
incl. 3% VAT
Base price 1,10 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo AllSports | The All-Rounder Power for Sports Horses
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Sport horses of all disciplines • Moderate work • Muscle support • Maximum digestibility Consistent performance and powerful radiance for sport horses. It is the ideal basic feed for horses in […]
incl. 3% VAT
Base price 1,10 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
This is the ideal basic feed for horses in regular training for competitive sport. Whether for dressage, show jumping, or eventing – these pellets provide the necessary energy from high-quality cereal sources, without making the horse „over-excited“.
- Versatile Energy Balanced ratio of strength and fibres for consistent endurance.
- Highly receptive The best digestibility ensures maximum energy utilisation.
- Muscle & Nerve Support With extra magnesium and vitamin E for relaxed muscles and calm focus.
- Compact vitality Fully mineralised and vitaminised for peak daily performance.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Maize / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 12.2 MJ/kg |
| Energy (ME) | 10.4 MJ/kg |
| Crude protein | 12.5 % |
| Crude fat | 4.5 % |
| Crude fibre | 9.5 % |
| Crude ash | 8.0 % |
| Strength | 33.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Intermediate work | approx. 450 g |
| Hard work | approx. 600 g |
Example: A 600 kg horse in medium work receives approx. 2.7 kg of Pavo AllSports per day.
Related products
38,32 €
incl. 3% VAT
7,02 €
incl. 3% VAT
22,60 €
incl. 3% VAT
25,75 €
incl. 3% VAT
24,12 €
incl. 3% VAT






















