A high-quality mix of different forage components, specially developed to be mixed with concentrated feed (muesli or pellets). The coarse structure forces the horse to eat more slowly and up to chew three times as much.
- Extends feeding time Prevents gorging of concentrated feed and provides occupation.
- Screen protector Stimulates saliva production to neutralise stomach acid.
- Grain-free & low molasses: Ideal for all horses, even those with metabolic sensitivities.
- Weight management Voluminous feed with a very low calorie content.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Lucerne, timothy grass, wheat straw (thermally purified), soybean oil, cane molasses (very small amount for dust binding). |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 7.1 megajoules per kilogram |
| Energy (ME) | 5.7 MJ/kg |
| Crude protein | 8.5 % |
| Crude fat | 2.5 % |
| Crude fibre | 30.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Strength | 1.5 % |
Feeding recommendation (application)
| Application | Recommended quantity |
|---|---|
| As a compound feed mixture | 500g per concentrated feed meal to be mixed with muesli/pellets. |
| As a roughage supplement | Max. 1.0 kg per 100 kg body weight per day. |
Tip: Mix one to two handfuls of DailyPlus directly into the trough. A measuring cup holds approx. 0.2 kg (very light, voluminous feed).
Pavo DailyPlus | The structure mix for healthy eating
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 12 kg |
Ideal for: Longer feeding times • Gut health • Preventing gulping • Providing stimulation More chewing, more saliva, more well-being. It is a high-quality mixture of various forage components, specially developed […]
incl. 3% VAT
Base price 1,50 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo DailyPlus | The structure mix for healthy eating
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 12 kg |
Ideal for: Longer feeding times • Gut health • Preventing gulping • Providing stimulation More chewing, more saliva, more well-being. It is a high-quality mixture of various forage components, specially developed […]
incl. 3% VAT
Base price 1,50 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
A high-quality mix of different forage components, specially developed to be mixed with concentrated feed (muesli or pellets). The coarse structure forces the horse to eat more slowly and up to chew three times as much.
- Extends feeding time Prevents gorging of concentrated feed and provides occupation.
- Screen protector Stimulates saliva production to neutralise stomach acid.
- Grain-free & low molasses: Ideal for all horses, even those with metabolic sensitivities.
- Weight management Voluminous feed with a very low calorie content.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Lucerne, timothy grass, wheat straw (thermally purified), soybean oil, cane molasses (very small amount for dust binding). |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 7.1 megajoules per kilogram |
| Energy (ME) | 5.7 MJ/kg |
| Crude protein | 8.5 % |
| Crude fat | 2.5 % |
| Crude fibre | 30.0 % |
| Sugar | 8.0 % |
| Strength | 1.5 % |
Feeding recommendation (application)
| Application | Recommended quantity |
|---|---|
| As a compound feed mixture | 500g per concentrated feed meal to be mixed with muesli/pellets. |
| As a roughage supplement | Max. 1.0 kg per 100 kg body weight per day. |
Tip: Mix one to two handfuls of DailyPlus directly into the trough. A measuring cup holds approx. 0.2 kg (very light, voluminous feed).
Related products
23,24 €
incl. 3% VAT
16,16 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT
21,96 €
incl. 3% VAT
25,75 €
incl. 3% VAT






















