Ideal for: All horse breeds • Basic supplies • Oat-free feeding • Vital Health
The solid foundation for your horse's daily vitality.
A very tasty basic muesli, which consciously avoids oats. It has been developed to supply leisure and sport horses in light training with all important vitamins and minerals, without unnecessarily making them „hot-headed“. The flaked structure encourages chewing, which aids digestion.
A very tasty basic muesli, which consciously avoids oats. It has been developed to supply leisure and sport horses in light training with all important vitamins and minerals, without unnecessarily making them „hot-headed“. The flaked structure encourages chewing, which aids digestion.
Whether as a sole concentrate feed or to supplement grain, Pavo Cerevit offers a balanced mix that meets daily requirements and ensures a shiny coat and good condition.
Why use this product?
- Oat-free recipe Ideal for horses that react sensitively to oats or need to remain calm.
- Full mineralisation: Contains all essential vitamins and trace elements for strong health.
- Best acceptance: Excellent, even for fussy horses.
- Natural energy Provides moderate energy from high-quality cereal flakes (barley & maize).
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Lucerne, barley flakes, wheat feed, spelt husks, wheat, flaked maize, cane molasses, pea flakes, soya oil, calcium carbonate, sodium chloride (salt), magnesium oxide, monocalcium phosphate. |
| Nutrient content | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.8 MJ/kg |
| Energy (ME) | 9.1 megajoules per kilogram |
| Crude protein | 12 % |
| Crude fat | 4 % |
| Crude fibre | 14 % |
| Crude ash | 8 % |
| Strength | 27 % |
| Sugar | 4 % |
| Calcium | 1.2 % |
| Phosphorus | 0.4 % |
| Magnesium | 0.4 % |
| Sodium | 0.4 % |
| Potassium | 1.2 % |
| Additives per kg | Quantity |
|---|---|
| Vitamin A | 7.590 IU |
| Vitamin D3 | 2.025 IU |
| Vitamin E | 400 IU (Total) |
| Vitamin K3 | 3 mg |
| Vitamin B1 | 18 mg |
| Vitamin B2 | 12 mg |
| Vitamin B6 | 10 mg |
| D-Biotin (B8) | 255 micrograms |
| Folic acid (B11) | 7 mg |
| Niacinamide | 25 mg |
| Pantothenic acid | 17 mg |
Feeding recommendation
| Load | Amount per 100 kg body weight |
|---|---|
| Maintenance / Light Duties | approx. 200–300 g |
| Intermediate work | approx. 300 – 600 g |
Pavo Cerevit | The tried-and-tested oat-free base muesli
Categories: Bagged goods, 1.50 or 3 € discount per bag, Horse feed, Muesli
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: All horse types • Basic care • Oat-free feeding • Vital health The solid foundation for your horse's daily vitality. It is a very tasty basic muesli that […]
18,25 €
incl. 3% VAT
Base price 1,22 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Share this product?
Pavo Cerevit | The tried-and-tested oat-free base muesli
Categories: Bagged goods, 1.50 or 3 € discount per bag, Horse feed, Muesli
18,25 €
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: All horse types • Basic care • Oat-free feeding • Vital health The solid foundation for your horse's daily vitality. It is a very tasty basic muesli that […]
incl. 3% VAT
Base price 1,22 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Share this product?
Ideal for: All horse breeds • Basic supplies • Oat-free feeding • Vital Health
The solid foundation for your horse's daily vitality.
A very tasty basic muesli, which consciously avoids oats. It has been developed to supply leisure and sport horses in light training with all important vitamins and minerals, without unnecessarily making them „hot-headed“. The flaked structure encourages chewing, which aids digestion.
A very tasty basic muesli, which consciously avoids oats. It has been developed to supply leisure and sport horses in light training with all important vitamins and minerals, without unnecessarily making them „hot-headed“. The flaked structure encourages chewing, which aids digestion.
Whether as a sole concentrate feed or to supplement grain, Pavo Cerevit offers a balanced mix that meets daily requirements and ensures a shiny coat and good condition.
Why use this product?
- Oat-free recipe Ideal for horses that react sensitively to oats or need to remain calm.
- Full mineralisation: Contains all essential vitamins and trace elements for strong health.
- Best acceptance: Excellent, even for fussy horses.
- Natural energy Provides moderate energy from high-quality cereal flakes (barley & maize).
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Lucerne, barley flakes, wheat feed, spelt husks, wheat, flaked maize, cane molasses, pea flakes, soya oil, calcium carbonate, sodium chloride (salt), magnesium oxide, monocalcium phosphate. |
| Nutrient content | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.8 MJ/kg |
| Energy (ME) | 9.1 megajoules per kilogram |
| Crude protein | 12 % |
| Crude fat | 4 % |
| Crude fibre | 14 % |
| Crude ash | 8 % |
| Strength | 27 % |
| Sugar | 4 % |
| Calcium | 1.2 % |
| Phosphorus | 0.4 % |
| Magnesium | 0.4 % |
| Sodium | 0.4 % |
| Potassium | 1.2 % |
| Additives per kg | Quantity |
|---|---|
| Vitamin A | 7.590 IU |
| Vitamin D3 | 2.025 IU |
| Vitamin E | 400 IU (Total) |
| Vitamin K3 | 3 mg |
| Vitamin B1 | 18 mg |
| Vitamin B2 | 12 mg |
| Vitamin B6 | 10 mg |
| D-Biotin (B8) | 255 micrograms |
| Folic acid (B11) | 7 mg |
| Niacinamide | 25 mg |
| Pantothenic acid | 17 mg |
Feeding recommendation
| Load | Amount per 100 kg body weight |
|---|---|
| Maintenance / Light Duties | approx. 200–300 g |
| Intermediate work | approx. 300 – 600 g |
Related products
24,27 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT
21,96 €
incl. 3% VAT
30,85 €
incl. 3% VAT
23,83 €
incl. 3% VAT




















