Offers the proven Podo quality in a particularly appealing texture. Many mares become fussy towards the end of pregnancy or during the intensive suckling phase – PodoLac Muesli guarantees consistent feed intake here.
- Maximum Acceptance The tasty muesli texture is also loved by stressed or fussy mares.
- The Podo® Concept Supports the foal's skeletal development in the womb.
- High energy content Helps the mare cope with the enormous physical strain of lactation without weight loss.
- Prebiotic fibres: Promotes healthy digestion and supports the immune system of mare and foal.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley flakes, maize flakes, soya bean meal (steam-heated), lucerne, feed wheat, cane molasses, soya bean oil, linseed oil, calcium carbonate, sodium chloride, magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 15.0 % |
| Crude fat | 7.0 % |
| Crude fibre | 9.0 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 7.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 0.95 % / 0.5 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Phase | Amount daily |
|---|---|
| Pregnancy (months 9-11) | approx. 450 g |
| Lactation (Months 1-3) | approx. 650 g |
Tip: A Pavo measuring cup holds approximately 0.7 kg of Pavo PodoLac muesli. Adjust the amount individually according to the mare's condition.
Pavo PodoLac Muesli | Premium Feed for Broodmares
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Broodmares (from the 9th month) • Lactating mares • Fussy mares • Optimal foal development. Highest nutrient density in a palatable muesli form. Offers proven Podo quality in a […]
incl. 3% VAT
Base price 1,55 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo PodoLac Muesli | Premium Feed for Broodmares
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Broodmares (from the 9th month) • Lactating mares • Fussy mares • Optimal foal development. Highest nutrient density in a palatable muesli form. Offers proven Podo quality in a […]
incl. 3% VAT
Base price 1,55 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Offers the proven Podo quality in a particularly appealing texture. Many mares become fussy towards the end of pregnancy or during the intensive suckling phase – PodoLac Muesli guarantees consistent feed intake here.
- Maximum Acceptance The tasty muesli texture is also loved by stressed or fussy mares.
- The Podo® Concept Supports the foal's skeletal development in the womb.
- High energy content Helps the mare cope with the enormous physical strain of lactation without weight loss.
- Prebiotic fibres: Promotes healthy digestion and supports the immune system of mare and foal.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley flakes, maize flakes, soya bean meal (steam-heated), lucerne, feed wheat, cane molasses, soya bean oil, linseed oil, calcium carbonate, sodium chloride, magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 15.0 % |
| Crude fat | 7.0 % |
| Crude fibre | 9.0 % |
| Strength | 24.0 % |
| Sugar | 7.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 0.95 % / 0.5 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Phase | Amount daily |
|---|---|
| Pregnancy (months 9-11) | approx. 450 g |
| Lactation (Months 1-3) | approx. 650 g |
Tip: A Pavo measuring cup holds approximately 0.7 kg of Pavo PodoLac muesli. Adjust the amount individually according to the mare's condition.
Related products
23,83 €
incl. 3% VAT
7,02 €
incl. 3% VAT
16,40 €
incl. 3% VAT
27,43 €
incl. 3% VAT
22,60 €
incl. 3% VAT





















