Pavo Grain-Free Mash is the perfect solution for owners who want to treat their horse to a warm meal, but need to watch out for grains and sugar. This mash is completely Grain-free, molasses-free and contains very little sugar and starch. This makes it ideal for horses with laminitis, PSSM, EMS or Cushing’s disease (PPID).
- 100 % Grain- & Molasses-free: Does not burden the metabolism and is ideal for sensitive horses.
- Stomach & Intestinal Protection High-quality mucilage and fibres support overall digestion.
- Metabolism-safe: Extremely low sugar and starch content – safe for horses with laminitis, EMS, and Cushing's.
- Quick Preparation: Mixes excellently with warm (not boiling) water.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Timothy grass. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 8.1 MJ/kg |
| Energy (ME) | 6.5 MJ/kg |
| Crude protein | 10.5 % |
| Crude fat | 4.5 % |
| Crude fibre | 28.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Sugar | 6.5 % |
| Strength | 0.3 % |
Feeding recommendation & preparation
| Amount per 100 kg body weight | Preparation |
|---|---|
| approx. 100 g – 200 g | Mix with 2 to 3 times the amount of warm water. |
Tip: Leave the mash to steep for 15-20 minutes until lukewarm. Ideal as a reward 2-3 times a week or daily as needed after exercise or when ill.
Pavo Grain-Free Mash | The grain-free reward for healthy digestion
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Horses with sensitive metabolisms • Horses with sensitive stomachs • Grain and molasses-free diet • Rehydration A warm, feel-good meal, free from grain and guilt. Pavo GrainFree Mash is the perfect […]
incl. 3% VAT
Base price 1,73 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo Grain-Free Mash | The grain-free reward for healthy digestion
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Horses with sensitive metabolisms • Horses with sensitive stomachs • Grain and molasses-free diet • Rehydration A warm, feel-good meal, free from grain and guilt. Pavo GrainFree Mash is the perfect […]
incl. 3% VAT
Base price 1,73 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo Grain-Free Mash is the perfect solution for owners who want to treat their horse to a warm meal, but need to watch out for grains and sugar. This mash is completely Grain-free, molasses-free and contains very little sugar and starch. This makes it ideal for horses with laminitis, PSSM, EMS or Cushing’s disease (PPID).
- 100 % Grain- & Molasses-free: Does not burden the metabolism and is ideal for sensitive horses.
- Stomach & Intestinal Protection High-quality mucilage and fibres support overall digestion.
- Metabolism-safe: Extremely low sugar and starch content – safe for horses with laminitis, EMS, and Cushing's.
- Quick Preparation: Mixes excellently with warm (not boiling) water.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Timothy grass. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 8.1 MJ/kg |
| Energy (ME) | 6.5 MJ/kg |
| Crude protein | 10.5 % |
| Crude fat | 4.5 % |
| Crude fibre | 28.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Sugar | 6.5 % |
| Strength | 0.3 % |
Feeding recommendation & preparation
| Amount per 100 kg body weight | Preparation |
|---|---|
| approx. 100 g – 200 g | Mix with 2 to 3 times the amount of warm water. |
Tip: Leave the mash to steep for 15-20 minutes until lukewarm. Ideal as a reward 2-3 times a week or daily as needed after exercise or when ill.
Related products
38,32 €
incl. 3% VAT
19,41 €
incl. 3% VAT
21,96 €
incl. 3% VAT
35,23 €
incl. 3% VAT
30,85 €
incl. 3% VAT






















