A fully compounded 5mm pellet, specially formulated for horses and ponies undertaking light work. As leisure horses often require less energy than found in many compound feeds, BasicPlus offers a moderate energy density.
- Oat-free Ensures calm and serenity in everyday life and training.
- Low protein content Relieves the metabolism and is ideal for easy keepers.
- Wholefood vitamins Completely covers the daily requirement of vitamins and minerals.
- Best value for money High-quality nutrition for daily basic feeding.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Cane molasses / Calcium carbonate / Sodium chloride (salt) / Magnesium oxide / Soya oil / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 11.5 % |
| Crude fat | 3.5 % |
| Crude fibre | 11.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Sugar | 5.0 % |
| Strength | 30.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Conservation | approx. 330 g |
| Light work | approx. 420 g |
Example: A 600 kg horse in light work receives approx. 2.5 kg of Pavo BasicPlus per day
Pavo BasicPlus | The dependable all-rounder pellet
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Leisure horses • Light work • Oat-free feeding • Complete mineralisation The solid basis for a healthy and vibrant horse life. Is a complete 5mm pellet that is specifically […]
incl. 3% VAT
Base price 0,89 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo BasicPlus | The dependable all-rounder pellet
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: Leisure horses • Light work • Oat-free feeding • Complete mineralisation The solid basis for a healthy and vibrant horse life. Is a complete 5mm pellet that is specifically […]
incl. 3% VAT
Base price 0,89 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
A fully compounded 5mm pellet, specially formulated for horses and ponies undertaking light work. As leisure horses often require less energy than found in many compound feeds, BasicPlus offers a moderate energy density.
- Oat-free Ensures calm and serenity in everyday life and training.
- Low protein content Relieves the metabolism and is ideal for easy keepers.
- Wholefood vitamins Completely covers the daily requirement of vitamins and minerals.
- Best value for money High-quality nutrition for daily basic feeding.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Cane molasses / Calcium carbonate / Sodium chloride (salt) / Magnesium oxide / Soya oil / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.4 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 11.5 % |
| Crude fat | 3.5 % |
| Crude fibre | 11.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Sugar | 5.0 % |
| Strength | 30.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Conservation | approx. 330 g |
| Light work | approx. 420 g |
Example: A 600 kg horse in light work receives approx. 2.5 kg of Pavo BasicPlus per day
Related products
35,23 €
incl. 3% VAT
19,41 €
incl. 3% VAT
16,16 €
incl. 3% VAT
38,32 €
incl. 3% VAT
30,85 €
incl. 3% VAT






















