Combines all the benefits of the tried-and-tested senior food with a grain and molasses-free formulation. It has been specifically developed for older horses that are sensitive to sugar and starch, or for whom a grain-free diet is preferred due to metabolic issues (such as PPID/Cushing's) or gastric sensitivity.
- 100% Grain-free: Minimal strain on the metabolism and ideal for senior citizens with sensitive stomachs.
- Muscle maintenance High-quality amino acids support the topline and counteract age-related decline.
- Metabolism-friendly Extremely low sugar and starch – perfectly tailored to the needs of senior horses.
- Tooth-friendly The structured muesli is easy to chew and can be served as a mash (soaked) if needed.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Timothy grass / Lucerne / Apple pulp / Soya (bean) extraction meal (steam-treated) / Linseed cake / Soya (bean) oil / Linseed oil / Sunflower extraction meal / Calcium carbonate / Sodium chloride / Carrot flakes. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.5 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 15.5 % |
| Crude fat | 6.5 % |
| Crude fibre | 22.0 % |
| Crude ash | 9.5 % |
| Sugar | 5.0 % |
| Strength | 3.5 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Condition / Performance | Amount daily |
|---|---|
| Conservation / No work | approx. 300g |
| Substance Building / Medium Work | approx. 450 g |
Tip for dental problems: Pavo 18Plus Sensitive can be fed dry or soaked (1:1 with water). One measuring cup holds approx. 0.45 kg (as it is lighter than cereals due to the fibres).
Pavo 18Plus Sensitive | Grain-free vitality for seniors
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Horses aged 18+ • Grain-free diet • Sensitive stomachs and metabolisms • Dental problems The gentle solution for the discerning senior. Combines all the benefits of the tried and tested […]
incl. 3% VAT
Base price 1,51 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo 18Plus Sensitive | Grain-free vitality for seniors
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Horses aged 18+ • Grain-free diet • Sensitive stomachs and metabolisms • Dental problems The gentle solution for the discerning senior. Combines all the benefits of the tried and tested […]
incl. 3% VAT
Base price 1,51 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Combines all the benefits of the tried-and-tested senior food with a grain and molasses-free formulation. It has been specifically developed for older horses that are sensitive to sugar and starch, or for whom a grain-free diet is preferred due to metabolic issues (such as PPID/Cushing's) or gastric sensitivity.
- 100% Grain-free: Minimal strain on the metabolism and ideal for senior citizens with sensitive stomachs.
- Muscle maintenance High-quality amino acids support the topline and counteract age-related decline.
- Metabolism-friendly Extremely low sugar and starch – perfectly tailored to the needs of senior horses.
- Tooth-friendly The structured muesli is easy to chew and can be served as a mash (soaked) if needed.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Timothy grass / Lucerne / Apple pulp / Soya (bean) extraction meal (steam-treated) / Linseed cake / Soya (bean) oil / Linseed oil / Sunflower extraction meal / Calcium carbonate / Sodium chloride / Carrot flakes. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 10.5 MJ/kg |
| Energy (ME) | 8.8 MJ/kg |
| Crude protein | 15.5 % |
| Crude fat | 6.5 % |
| Crude fibre | 22.0 % |
| Crude ash | 9.5 % |
| Sugar | 5.0 % |
| Strength | 3.5 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Condition / Performance | Amount daily |
|---|---|
| Conservation / No work | approx. 300g |
| Substance Building / Medium Work | approx. 450 g |
Tip for dental problems: Pavo 18Plus Sensitive can be fed dry or soaked (1:1 with water). One measuring cup holds approx. 0.45 kg (as it is lighter than cereals due to the fibres).
Related products
19,41 €
incl. 3% VAT
26,17 €
incl. 3% VAT
30,85 €
incl. 3% VAT
36,36 €
incl. 3% VAT
17,41 €
incl. 3% VAT




















