Horse Dinner is a source of fibre and energy for your horse - and it is completely dust-free.
With its good flavour and pleasant smell, it satisfies the horse and gives it pleasure.
Properties:
- 100 % natural: without preservatives or chemical products.
- Guaranteed dust-free: the product's moisture prevents dust formation.
- Rich in energy, higher nutritional value than hay.
- Rich in fibre and therefore ideal for feed digestion.
- Pressed and packed in 18kg bales
- Ideal for transport and storage.
| Parameters | Value |
|---|---|
| Dry Matter (DM) | 55 - 70 % |
| Moisture Content | 40 % |
| Crude Protein | 8 % |
| Crude Fibre | 20 % |
| Crude Ash | 7 % |
| Energy Value (ME) | 2900 kcal/kg |
| Calcium | 1.8 % |
| Phosphorus | 0.2 % |
| pH Value | 5.5 |
| Fructan Content | < 5 % |
Standard: 1 kg/100 kg live weight per day, depending on the horse's bedding and build, as well as the daily work.
The packaging must not be damaged in order to guarantee the freshness of the product.
Shelf life 7 days after opening the packaging.
Jopack HorseDinner
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Weight | 18 kg |
Horse Dinner is a source of fibre and energy for your horse - and it is completely dust-free. Thanks to its good flavour and pleasant smell […]
incl. 3% VAT
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Jopack HorseDinner
| Weight | 18 kg |
|---|---|
| Weight | 18 kg |
Horse Dinner is a source of fibre and energy for your horse - and it is completely dust-free. Thanks to its good flavour and pleasant smell […]
incl. 3% VAT
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Horse Dinner is a source of fibre and energy for your horse - and it is completely dust-free.
With its good flavour and pleasant smell, it satisfies the horse and gives it pleasure.
Properties:
- 100 % natural: without preservatives or chemical products.
- Guaranteed dust-free: the product's moisture prevents dust formation.
- Rich in energy, higher nutritional value than hay.
- Rich in fibre and therefore ideal for feed digestion.
- Pressed and packed in 18kg bales
- Ideal for transport and storage.
| Parameters | Value |
|---|---|
| Dry Matter (DM) | 55 - 70 % |
| Moisture Content | 40 % |
| Crude Protein | 8 % |
| Crude Fibre | 20 % |
| Crude Ash | 7 % |
| Energy Value (ME) | 2900 kcal/kg |
| Calcium | 1.8 % |
| Phosphorus | 0.2 % |
| pH Value | 5.5 |
| Fructan Content | < 5 % |
Standard: 1 kg/100 kg live weight per day, depending on the horse's bedding and build, as well as the daily work.
The packaging must not be damaged in order to guarantee the freshness of the product.
Shelf life 7 days after opening the packaging.
Related products
17,12 €
incl. 3% VAT
38,32 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT
23,83 €
incl. 3% VAT
35,23 €
incl. 3% VAT





















