Boffers our proven Podo quality in a particularly tasty muesli form. Correct mineral supply is crucial in the first few months of life to prevent joint chips (OCD). Thanks to the exclusive Podo® Concept will optimally support your foal's bones and joints.
- The Podo® Concept Scientifically proven mineral combination for healthy skeletal growth.
- Excellent taste The muesli structure guarantees intake even for sensitive foals.
- Steady growth Prevents sudden growth spurts through a balanced energy density.
- Good digestibility: Puffed grains ease the still-developing digestive system.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley flakes / Maize flakes / Soya extraction meal / Alfalfa / Wheat feed / Oats / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 15.5 % |
| Crude fat | 6.0 % |
| Crude fibre | 8.5 % |
| Strength / Sugar | 24.0 % / 7.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 0.95 % / 0.55 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Age of the foal | Amount daily |
|---|---|
| From the 3rd week | A small handful to get used to |
| 3rd – 6th Month | approx. 350g – 400g |
| Discontinue until the 8th month | Approx. 500 g |
Tip: A Pavo measuring cup holds approx. 0.7 kg of Podo Junior muesli. From the 8th month, you should switch to Pavo PodoGrow.
Pavo Podo Junior | The premium rearing muesli for foals
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Young foals (from 3rd week to 8th month) • Optimal skeletal development • Fussy foals • Breeding Highest palatability for a healthy start. Offers proven […]
incl. 3% VAT
Base price 1,61 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo Podo Junior | The premium rearing muesli for foals
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Young foals (from 3rd week to 8th month) • Optimal skeletal development • Fussy foals • Breeding Highest palatability for a healthy start. Offers proven […]
incl. 3% VAT
Base price 1,61 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Boffers our proven Podo quality in a particularly tasty muesli form. Correct mineral supply is crucial in the first few months of life to prevent joint chips (OCD). Thanks to the exclusive Podo® Concept will optimally support your foal's bones and joints.
- The Podo® Concept Scientifically proven mineral combination for healthy skeletal growth.
- Excellent taste The muesli structure guarantees intake even for sensitive foals.
- Steady growth Prevents sudden growth spurts through a balanced energy density.
- Good digestibility: Puffed grains ease the still-developing digestive system.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley flakes / Maize flakes / Soya extraction meal / Alfalfa / Wheat feed / Oats / Cane molasses / Soya oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 13.0 MJ/kg |
| Crude protein | 15.5 % |
| Crude fat | 6.0 % |
| Crude fibre | 8.5 % |
| Strength / Sugar | 24.0 % / 7.0 % |
| Calcium / Phosphorus | 0.95 % / 0.55 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Age of the foal | Amount daily |
|---|---|
| From the 3rd week | A small handful to get used to |
| 3rd – 6th Month | approx. 350g – 400g |
| Discontinue until the 8th month | Approx. 500 g |
Tip: A Pavo measuring cup holds approx. 0.7 kg of Podo Junior muesli. From the 8th month, you should switch to Pavo PodoGrow.
Related products
19,90 €
incl. 3% VAT
from 41,20 €
incl. VAT
26,17 €
incl. 3% VAT
7,02 €
incl. 3% VAT
from 13,39 €
incl. VAT






















