Specifically developed for horses in high-performance sport that require enormous endurance and strength. These pellets primarily supply energy from high-quality oils and fibres, which represents a „slow“ but long-lasting source of energy – ideal for horses that need to remain focused and performant in show jumping or cross-country without becoming „hot-headed“.
- Slow energy High-quality oils ensure maximum endurance without nervousness.
- Intensive muscle protection: Extra high amounts of Vitamin E and antioxidants for relaxed muscles.
- Joint & Tendon Support Contains essential minerals for strengthening the musculoskeletal system.
- Top digestibility Optimised for efficient nutrient uptake under high load.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Soya extraction meal / Cane molasses / Soya oil / Alfalfa / Linseed oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 12.8 MJ/kg |
| Energy (ME) | 11.0 MJ/kg |
| Crude protein | 13.5 % |
| Crude fat | 8.5 % |
| Crude fibre | 10.5 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Strength | 28.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Intermediate work | approx. 400 g |
| Hard work | approx. 600 g |
Example: A 600 kg sport horse receiving heavy work is given approx. 3.6 kg of Pavo Performance per day.
Pavo Performance | Maximum Endurance & Muscle Protection
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: High-performance sport • Endurance disciplines (all-round/distance) • Horses with high energy requirements • Muscle support. Peak performance through controlled energy and maximum regeneration. Specifically developed for horses that in […]
incl. 3% VAT
Base price 1,26 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo Performance | Maximum Endurance & Muscle Protection
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 20 kg |
Ideal for: High-performance sport • Endurance disciplines (all-round/distance) • Horses with high energy requirements • Muscle support. Peak performance through controlled energy and maximum regeneration. Specifically developed for horses that in […]
incl. 3% VAT
Base price 1,26 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Specifically developed for horses in high-performance sport that require enormous endurance and strength. These pellets primarily supply energy from high-quality oils and fibres, which represents a „slow“ but long-lasting source of energy – ideal for horses that need to remain focused and performant in show jumping or cross-country without becoming „hot-headed“.
- Slow energy High-quality oils ensure maximum endurance without nervousness.
- Intensive muscle protection: Extra high amounts of Vitamin E and antioxidants for relaxed muscles.
- Joint & Tendon Support Contains essential minerals for strengthening the musculoskeletal system.
- Top digestibility Optimised for efficient nutrient uptake under high load.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Soya extraction meal / Cane molasses / Soya oil / Alfalfa / Linseed oil / Calcium carbonate / Sodium chloride / Magnesium oxide. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 12.8 MJ/kg |
| Energy (ME) | 11.0 MJ/kg |
| Crude protein | 13.5 % |
| Crude fat | 8.5 % |
| Crude fibre | 10.5 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Strength | 28.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Intermediate work | approx. 400 g |
| Hard work | approx. 600 g |
Example: A 600 kg sport horse receiving heavy work is given approx. 3.6 kg of Pavo Performance per day.
Related products
24,12 €
incl. 3% VAT
17,12 €
incl. 3% VAT
from 41,20 €
incl. VAT
23,83 €
incl. 3% VAT
26,17 €
incl. 3% VAT






















