This is Pavo's best-selling pellet feed and the ideal companion for horses that are in daily training, but do not require a high-energy sports ration. The formula is completely oat-free, which ensures that the horses remain focused and calm during work, without becoming „hot-headed“.
- Oat-free Ideal for horses that are too spirited when fed oats.
- Large 8 mm pellets: Promotes chewing and supports healthy digestion.
- Foot and coat health: Contains an increased level of biotin for strong hooves and shine.
- Fully mineralised Covers the complete daily requirement of vitamins and trace elements.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Soya de-oiled meal / Cane molasses / Calcium carbonate / Sodium chloride / Soya oil / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 11.0 MJ/kg |
| Energy (ME) | 9.2 MJ/kg |
| Crude protein | 12.0 % |
| Crude fat | 3.5 % |
| Crude fibre | 10.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Strength | 30.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Maintenance / Light Duties | approx. 330 g – 400 g |
| Intermediate work | Approx. 500 g |
Example: A 600 kg horse with light work receives approx. 2.0 – 2.4 kg of Pavo Condition per day.
Pea Condition | The oat-free classic for vitality
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Leisure and school horses • Light to moderate work • Oat-free feeding • Chewing activity The proven complete feed for balanced performance. It is Pavo’s best-selling pellet feed […]
incl. 3% VAT
Base price 0,94 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pea Condition | The oat-free classic for vitality
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Leisure and school horses • Light to moderate work • Oat-free feeding • Chewing activity The proven complete feed for balanced performance. It is Pavo’s best-selling pellet feed […]
incl. 3% VAT
Base price 0,94 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
This is Pavo's best-selling pellet feed and the ideal companion for horses that are in daily training, but do not require a high-energy sports ration. The formula is completely oat-free, which ensures that the horses remain focused and calm during work, without becoming „hot-headed“.
- Oat-free Ideal for horses that are too spirited when fed oats.
- Large 8 mm pellets: Promotes chewing and supports healthy digestion.
- Foot and coat health: Contains an increased level of biotin for strong hooves and shine.
- Fully mineralised Covers the complete daily requirement of vitamins and trace elements.
Composition & Ingredients
| Raw materials |
|---|
| Barley / Wheat feed / Wheat / Alfalfa / Soya de-oiled meal / Cane molasses / Calcium carbonate / Sodium chloride / Soya oil / Magnesium oxide / Monocalcium phosphate. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Energy (DE) | 11.0 MJ/kg |
| Energy (ME) | 9.2 MJ/kg |
| Crude protein | 12.0 % |
| Crude fat | 3.5 % |
| Crude fibre | 10.0 % |
| Crude ash | 8.5 % |
| Strength | 30.0 % |
| Sugar | 5.0 % |
Feeding recommendation (per 100 kg body weight)
| Performance level | Amount daily |
|---|---|
| Maintenance / Light Duties | approx. 330 g – 400 g |
| Intermediate work | Approx. 500 g |
Example: A 600 kg horse with light work receives approx. 2.0 – 2.4 kg of Pavo Condition per day.
Related products
17,41 €
incl. 3% VAT
23,83 €
incl. 3% VAT
36,36 €
incl. 3% VAT
25,75 €
incl. 3% VAT
18,26 €
incl. 3% VAT





















