This is a diet muesli specially developed to balance chronic digestive disorders in the large intestine. It helps horses suffering from watery manure, diarrhoea, or a disturbed gut flora to regain their internal balance.
- Gut Flora Boost Actively promotes the growth of beneficial bacteria in the large intestine.
- Stop faecal water: Helps to stabilise stool consistency and relieve inflammation in the gut.
- Optimal nutrient uptake Improves the digestibility of the feed by promoting a healthy gut environment.
- Comprehensive foundation: Covers all important vitamins and minerals despite the specialisation.
Composition & Ingredients
| Raw Materials (Extract) |
|---|
| Alfalfa, wheat feed, spelt husks, brewer’s yeast, fermented Jerusalem artichoke, linseed oil, Yea-Sacc® probiotic, calcium carbonate, sodium chloride. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Crude protein | 12,0 % |
| Crude fat | 4,5 % |
| Crude fibre | 18,0 % |
| Crude ash | 9,0 % |
| Sugar & Starch (Combined) | 34,8 % |
Feeding recommendation (per day)
| Body weight | Daily amount |
|---|---|
| Pony (approx. 300 kg) | 0.75 kg |
| Full-sized horse (approx. 600 kg) | 1.5 kg |
Tip: Divide the daily amount into at least 3 portions (for acute problems) or 2 portions (for long-term use). A full Pavo measuring cup holds approx. 0.7 kg of GutSecure.
Pavo GutSecure | Stability & Balance for the Large Intestine
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Sensitive bowel function • Loose stools & diarrhoea • Restoring gut flora • Prebiotics & probiotics A lifesaver for a sensitive digestive system. It is a dietary muesli specially formulated […]
incl. 3% VAT
Base price 2,25 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
Pavo GutSecure | Stability & Balance for the Large Intestine
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Weight | 15 kg |
Ideal for: Sensitive bowel function • Loose stools & diarrhoea • Restoring gut flora • Prebiotics & probiotics A lifesaver for a sensitive digestive system. It is a dietary muesli specially formulated […]
incl. 3% VAT
Base price 2,25 € / kg
| Shipping „heavy parcels“ BE | 5,65 € |
| Shipping „heavy parcels“ FR | 9,16 € |
| Shipping „heavy parcels“ AT | 12,38 € |
| Shipping „heavy parcels“ NL | 6,60 € |
Delivery time: up to 14 days
This is a diet muesli specially developed to balance chronic digestive disorders in the large intestine. It helps horses suffering from watery manure, diarrhoea, or a disturbed gut flora to regain their internal balance.
- Gut Flora Boost Actively promotes the growth of beneficial bacteria in the large intestine.
- Stop faecal water: Helps to stabilise stool consistency and relieve inflammation in the gut.
- Optimal nutrient uptake Improves the digestibility of the feed by promoting a healthy gut environment.
- Comprehensive foundation: Covers all important vitamins and minerals despite the specialisation.
Composition & Ingredients
| Raw Materials (Extract) |
|---|
| Alfalfa, wheat feed, spelt husks, brewer’s yeast, fermented Jerusalem artichoke, linseed oil, Yea-Sacc® probiotic, calcium carbonate, sodium chloride. |
| Analytical components | Quantity |
|---|---|
| Crude protein | 12,0 % |
| Crude fat | 4,5 % |
| Crude fibre | 18,0 % |
| Crude ash | 9,0 % |
| Sugar & Starch (Combined) | 34,8 % |
Feeding recommendation (per day)
| Body weight | Daily amount |
|---|---|
| Pony (approx. 300 kg) | 0.75 kg |
| Full-sized horse (approx. 600 kg) | 1.5 kg |
Tip: Divide the daily amount into at least 3 portions (for acute problems) or 2 portions (for long-term use). A full Pavo measuring cup holds approx. 0.7 kg of GutSecure.
Related products
16,40 €
incl. 3% VAT
35,23 €
incl. 3% VAT
19,41 €
incl. 3% VAT
18,26 €
incl. 3% VAT
7,02 €
incl. 3% VAT






















